Vzorové řešení STA pro příjem DVBT

STA pro digitální příjem televize
SPOLEČNÁ ANTÉNA PRO POZEMNÍ DIGITÁLNÍ PŘÍJEM (DVBT)
sada kanálových zesilovačů ALCAD ZG – DVBT , kanálový konvertor DVBT KV8

Společná anténa pro pozemní digitální příjem (STA pro DVBT) je nejjednodušší a nejlacinější způsob zajištění příjmu televizního signálu DVBT v obytných domech s více byty. Umožňuje bezchybný příjem všech celoplošně šířených televizních a rozhlasových programů včetně programů regionálních televizí. V současné době se celoplošně vysílají  tyto  multiplexy DVBT :

MULTIPLEX 1 (K53) : ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4, ČRo
MULTIPLEX 2 (K41) : TV NOVA, Prima FAMILY, Prima COOL,        BARRANDOV, NOVA CINEMA
MULTIPLEX 3  (K59): Prima LOVE, Prima ZOOM, TV ÓČKO, ŠLÁGR,ČT-D, ČT ART, ÓČKO GOLD, KINO BARRANDOV, BARRANDOV PLUS
MULTIPLEX 4 (K42) : TELKA, FANDA, SMÍCHOV,RELAX , REBEL

Regionální multiplex pro Prahu a okolí (K46):
PRAHA TV, RETROMUSIC TV , KINO SVĚT, FAJN ROCK, TV REGINA, HARMONIE, REGIONÁLNÍ TV

SÍŤ RS 7 (K37) :ČT 1-HD, ČT 2 HD, ČT SPORT HD, ČT D, ČT ART, RETROMUSIC TV

SÍŤ RS 8  (K 51) : BARRANDOV MUZIKA, ÓČKO EXPRES, TV NOE, SPORT 5, MŇAM TV

Za příjem uvedených programů prostřednictvím společné antény na domě se neplatí žádné poplatky, ani žádné servisní poplatky, příjem je zcela zdarma. Příjem je možný na televizoru s DVBT tunerem /všechny nové typy LED, LCD, Plasma apod./ nebo na jakémkoliv starším televizoru s přídavným settopboxem. /settopboc je vhodný pro všechny starší  televizory se „skleněnou“ obrazovkou  a pro VHS videorekordéry/

Hlavní stanice je určena pro všechny domy se společnou TV anténou /STA/ a vnitřními rozvody STA do bytů. Rozvod do bytů může být jakéhokoliv typu. / stoupačkový nebo hvězdicový/ Úprava stávajících STA pro příjem digitální televize DVBT na panelových domech obvykle nevyžaduje nákladnou výměnu rozvodů v bytech při použití hlavní stanice s kanálovými zesilovači (často používané sady kanálových zesilovačů typu ZG  ALCAD a kanálové konvertory   typu KV 8 nebo konvertory zakázkové s pevným převodem  s krystalem )

Stanice STA je stavebnicové konstrukce, umožňuje dodání v libovolné sestavě k požadavkům na přijímané kanály i na velikost objektu , umožňuje snadné rozšíření a doplnění v budoucnu o další programy a umožňuje snadné doplnění satelitního příjmu. STA je určená pro přímé vysílání digitálního terestrického signálu DVBT i do starších rozvodů STA. Pro takové využití se dodávají speciální kanálové programovatelné konvertory KV 8 , které převádějí signály DVBT z vyšších frekvencí, ( kde mají domovní rozvody STA velké ztráty) na nižší frekvence, na kterých je možné vysílání i ve starších typech rozvodů v domech. /stoupačkové rozvody STA v panelových domech/

Nabídka hlavní stanice s kanálovými zesilovači a konvertorovou soupravou pro převod vysílání na nižší frekvence, kde mají rozvody podstatně menší ztráty , řeší zavedení DVBT vysílání do STA při zachování původní konstrukce původního stoupačkového rozvodu.

Konvertory DVBT / na každý multiplex musí být jeden konvertor), zpracovávají vstupní i výstupní signál jen digitálně, umožňují naprogramováním zvolit jakýkoliv převod kanálů ve standardu DVBT, nastavení je možné kdykoliv změnit, šířka pásma i typ modulace je zachovaný. V přeloženém signálu jsou zachovány i veškeré původní digitální informace o vysílání, tedy i EPG, automatický formát obrazu, vícejazyčný zvuk, teletext atd.

Ing. Šedivý dále dodává do STA konvertory tranzistorové klasické s pevným naladěním. /konvertory 1 TK, 2 TK a 3TK, číslice značí počet tranzistorů / tyto konvertory se vyznačují vysokou životností a velmi vysokou čistotou převodu, oscilátor v konvertoru je řízený krystalemm¨, konvertory mají pevný převod. např. kanál 42/23.tyto konvertory nezhoršují  DVBT parametry BER a MER, nebo´t neobsahují frekvenční syntézu (PLL). Konvertory 1TK, 2TK a 3TK jsou také vhodné do STA v lokalitách, kde je problém ve zpracování sousedních kanálů. V Praze  vysílání na kanálech 42 a 41,  a 46 a 47. Konvertorem se v STA převede jeden ze soudeních kanálů na jiný kanál a vysílání pak v rozvodu STA není na sousedních kanálech, kde může jinak  vznikat nežádoucí interfence při rozdílných úrovních atd..

Hlavní stanice STA sestává z jedné nebo více přijímacích antén a sady kanálových zesilovačů  typu ZG , každý DVBT multiplex je zpracován samostatným zesilovačem ZG nebo  dvojicí konvertor- zesilovač. Všechny zesilovače jsou vybavené na vstupech kvalitními úzkopásmovými filtry, které vybírají z přijímaného signálu jen užitečný multiplex DVBT a zamezují vzniku nežádoucího rušení, které se ve velké míře vyskytuje zejména od základnových stanic LTE  pro mobilní telefony a bezdrátový internet.Tím je zajištěný spolehlivý a bezchybný digitální příjem v STA .

Hlavní stanice je určená pro pokrytí domů do cca 50 až 100 bytů , pro větší rozvody STA se dodávají širokopásmové linkové zesilovače např. SCHWEIGER – GN s náklonovými členy, které vyrovnávají různě velké ztráty signálu na delších částech rozvodů STA do vzdálenějších bytových jednotek. Uvedená stanice STA je určená i pro hotely, ubytovny a penziony.

Stanice STA se dodává pro bytové domy jako stavební dodávka v rozsahu dodání prací a materiálu do stavby.

– anténní systém na stožár / logaritmická anténa 28 prvků pro 3 celoplošné multiplexy, anténa
Spektrum nebo prvková anténa pro 4. multiplex, anténa pro regionální
multiplex , anténa pro příjem rozhlasu VKV – FM, k dispozici jsou i vysoce směrové kanálové 20 pvkové antény zn. Kovoplast Chlumec n. C.

– prvky venkovní montáže – ráhno, třmen, kabely, konektory
– montážní skříň hlavní stanice s lištou pro zesilovací soupravu, zásuvkou sítě 230V a jističem
– sada zesilovačů a konvertorů – pro každý multiplex jeden kanálový zesilovač nebo konvertor+ zesilovač

– napájecí zdroj typ  230/24 V
– prvky pro připojení rozvodu / rozbočovače, konektory, kabely /

– montážní práce , nastavení STA měřícími přístroji, kontrola kvality přijímaného signálu (BER, MER, ÚROVNĚ,…)
– kontrola a měření signálu na rozvodu

Stanice STA je dodána kompletně pro bytové domy, včetně montážní práce a dopravy. Na objektu musí být původní stožár STA a stoupačkový rozvod STA do bytů včetně zásuvek STA v bytech v rozsahu původního projektu STA domu. /původní analogová STA/

Záruka na dodávku a funkci všech dílů a montážní práce je 24 měsíců
Na přiloženém obrázku je příklad standardního zapojení klasické STA pro DVBT příjem.

vyhotovil: Ing. Jan Šedivý,aktualizováno prosinec 2015